Çağrı Merkezi: 0533 137 05 20

Hakkımızda

 

Aslında A-S Kurukahvecisi’nin tarihsel yolculuğu 1912 yılında büyük dedemiz Celal Sevgil’in Demirci ilçesinden Akhisar’a göç etmesiyle başlamış.

1912 yılında Akhisar’a göç eden Celal Çavuş önce tütüncülük yapmış sonra da Çınarlı Kapı Mevkiinde kıraathane açmış. O tarihlerde kahve, İzmir’den belediyenin aracı ile getirilir ve kıraathanelere çiğ kahve olarak pay edilirmiş. Zamanın Belediye Başkanı Tireli İsmail Bahri Bey, Celal Çavuş’a bir öneride bulunmuş:

“Celal Çavuş, bu kahveleri İzmir’den getirip kıraathanelere pay etmek zor iş, bu işi sen üstlen; kahveleri kavurup öğütüp sen sat!”

İşte böylelikle A-S Kurukahvecisi’nin ilk temelleri bu teklifle atılmış. Daha sonra Celal Çavuş’un büyük oğlu dedemiz Ali Sevgil yetişince, 1923 yılında şu an hala hizmette olan Tahtakale Caddesindeki iş yeri “Ali Sevgil Kurukahvecisi” olarak açılmış.

Ardından Hacı Ali Sevgil’in oğlu babamız Suat Sevgil işi devralmış. Uzun yıllar baba – oğul beraber çalışmışlar. Ve son olarak günümüzde 4. nesil olan Metin Sevgil ve Ali Sevgil Kardeşler babalarından devraldıkları işi sürdürmektedirler.

Bugün A-S Kurukahvecisi, Merkez Çarşı Tahtakale Caddesindeki ata yadigârı perakende satış iş yerinin yanı sıra, 1300 m2 kapalı alanda Türk Kahvesine ek olarak, Dünya kahveleri, Hazır Kahve, Soğuk ve Sıcak İçecek Grupları, Bitki Çayları, Baharat ve Şeker sektörlerinde de hizmet vermektedir.