Haberler

Cumhuriyetle Yaşıt Marka : As Kurukahvecisi

Akhisar’ın en köklü kuruluşlarından kahve ve filtre kahve denince akla ilk gelen AS Kurukahvecisi Cumhuriyetle yaşıt. Kuruluş yılı 1923 olan AS Kurukahvecisi’ni 1912 yılında Demirci’den Akhisar’a göç eden Celal Çavuş kurmuş. Sonra oğlu Ali Sevgil ardından oğullar, torunlar derken bugün 4.nesilden Metin ve Ali Sevgil kardeşler işbaşında. Yaklaşık 93 yıldır Akhisarlıların kahve ihtiyacını karşıladıklarını söyleyen Ali Sevgil başarılarının sırrını şöyle anlatıyor;

“Ustalık kahveyi seçme, saklama, öğütme koşullarındadır. Kahvenin ateşle dansının çıtırtılarını sadece kuru kahveciler duyar. Herkes duymaz.”

Son yıllarda Türk kahvesinin hak ettiği yeri bulmaya başladığını belirten Sevgil, şunları söylüyor: “Otomatik Türk kahve makinelerinin turistik otellerde kullanımının başlamasıyla tüketimde fark edilir bir artış oldu. Özellikle Rus turistler çok seviyor. Antalya’daki otellerde Türk kahvesine alıştılar, yeni bir pazar doğdu. Yeni tatlarla birlikte gençlerin de Türk kahvesine ilgisi arttı. Damla sakızlı, vanilyalı, çikolatalı, kakuleli Türk kahveleri gençler tarafından çok seviliyor” ifadelerini kullandı.